Sunday, July 14, 2024

2 10 16  Szał był, bo Wielką Warszawską wygrał Caccini!

2 10 16 Szał był, bo Wielką Warszawską wygrał Caccini!

Dział: Sport Napisane przez  październik 03 2016 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Galeria

2 10 16  Szał był, bo Wielką Warszawską wygrał Caccini! Parszywa trzynastka Va Banka .

Niezwykłą passę niepokonanego w 12 startach czteroletniego Va Banka przerwał w Wielkiej Warszawskiej tegoroczny derbista Caccini. Jeżdżący na nim od początku świetnej kariery (z wyjątkiem debiutu) dżokej Tomaš Lukášek podyktował wolne tempo w dystansie (9,3-34,9-34,7-34,0) i następnie gwałtownie przyspieszył (29,6-29). Ten wykonany po mistrzowsku manewr okazał się kluczem do zwycięstwa.

Dosiadający Va Banka Marek Brezina rzucił się po wyjściu na prostą w pogoń za uciekinierem. Wielki faworyt zdołał odrobić stratę ok. 3 długości, ale to było za mało, by wygrać po raz trzynasty. Gdy doszło do walki Caccini nie dał się wyprzedzić i wygrał o pół długości. Jako trzecia nieoczekiwanie finiszowała najmniej liczona Height of Beauty pod jej trenerem Emilem Zaharievem.

 Pierwszą oznaką, że ten trzynasty bieg w karierze Va Banka może być feralny, była konieczność wycofania w terminie dodatkowym jego pomocnika Adanero (zakulał), którego zadaniem miało być narzucenie odpowiednio silnego tempa. Podczas prezentacji na padoku faworyt wyróżniał się wyglądem, podobnie zresztą jak jego domniemany główny rywal, ale po forkentrze był już w sposób widoczny spocony, co przed wcześniejszymi występami się nie zdarzało. Nietypowo zaczął się też Va Bank zachowywać przed samym startem. Zamiast wejść spokojnie do boksu jak baranek, stawiał opór. Obsługa musiała go dosłownie wpychać.

 – Już tedy poczułem niepokój, bo Va Bank nigdy wcześniej tak się nie zachowywał – mówi trener Maciej Janikowski. – Sam przebieg rywalizacji, z mojej perspektywy, pozostawiał wiele do życzenia, ale po biegu każdy jest mądry. Moim zdaniem, Va Bank dzisiaj nie był tym samym koniem, co w poprzednich startach, bo gdyby był, to by sobie poradził, nawet mimo nie najlepszego dla niego ułożenia się gonitwy.

– Być może jego organizm nie zdążył w pełni się zregenerować po wysiłku związanym ze zwycięskim wyścigiem w Baden-Baden i kilkunastogodzinnej podróży powrotnej. Gdy zobaczyłem go po raz pierwszy po przyjeździe, rzuciło mi się w oczy, że wyraźnie „zszedł z ciała”. Po kilkunastu dniach wrócił do normalnej kondycji i pracy treningowej, ale niewykluczone, że okres ostatnich trzech tygodni nie wystarczył, by się w pełni odbudował psychicznie i fizycznie. Dlatego nie rozdzieramy szat z powodu tej porażki, bo choć to nie był, jak wiele na to wskazuje, jego dzień, podjął walkę przy niekorzystnej dla niego rozgrywce i przegrał, ale po walce z bardzo dobrym koniem. Moim rywalom, szczególnie trenerowi Adamowi Wyrzykowi i dżokejowi Lukáškowi gratuluję tego sukcesu. Być może w przyszłym roku Va Bank i Caccini jeszcze nie raz się spotkają i wtedy będzie można bardziej miarodajnie stwierdzić, który z nich jest lepszy – podsumował trener Janikowski.

 Pokonanie Va Banka może przesądzić o wybraniu Cacciniego Koniem Roku 2016 na Służewcu, natomiast tytuł Trenera Roku dla Adama Wyrzyka wydaje się już pewny. Przygotowywane przez niego konie wygrały pięć wyścigów pozagrupowych najwyższej kategorii A: Caccini (Derby i Wielką Warszawską), Dusigrosz (St. Leger),  Bronislav (Rulera) oraz Modraszek (Memoriał F. Jurjiewicza, d. Rzecznej). Adam Wyrzyk praktycznie zapewnił już sobie również tytuł Czempiona Trenerów, bowiem na koncie 41 zwycięstw, a drugi w tej klasyfikacji Maciej Jodłowski 30.

 Po gonitwie zwycięzcę 103. Wielkiej Warszawskiej ozdobną derką udekorował prezes Totalizatora Sportowego Łukasz Łazarewicz w towarzystwie zastępcy burmistrza dzielnicy Ursynów Rafała Miastowskiego, prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Tomasza Chalimoniuka i dyrektora toru Włodzimierza Bąkowskiego.

 Wielka Warszawska 2016

 1. Caccini     dż. T.Lukášek (56.0) nr. 1

2. Va Bank     dż. M.Březina (60.0) 6

3. Height of Beauty dż. E.Zahariev (58.0) 4

4. Newerly     dż. S.Mazur (60.0) 7

5. Iron Belle     dż. M.Srnec (55.0) 3

6. Tantal     dż. M.Abík (60.0) 5

Wycofany w terminie dodatkowym    Adanero dż. W.Szymczuk (60.0) 2

 Bezpośredni kontakt do Biura Prasowego: Sylwester Puczen – Rzecznik Prasowy Telefon: +48 (22) 518 21 04 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  materiały prasowe dystrybutora- lub organizatora Foto; Janusz Hejżyk

 

 

 

 

 

 

 

Category Name

Lorem ipsum dolor elit sit amet, consectetuer adipiscing proin sed odio.

Kontakt z redakcją

Follow us on Twitter
Like us on Facebook
Join us on Google+
Reklama 3
Expo

Wiadomości Warszawskie

Działają na rynku od 2002 roku. Od początku pracują dla nas dziennikarze i fotoreporterzy z wieloletnim doświadczeniem w prasie ogólnopolskiej, regionalnej i specjalistycznej. Dzięki nim możemy zaoferować Państwu najwyższej jakości materiały prasowe, zdjęcia i reportaże o różnorodnej tematyce , również w postaci filmów w tym m.in. fotoreportaże, wywiady, relacje z imprez i wydarzeń, planów filmowych, ciekawostki, materiały poradnikowe, itp. Do Państwa dyspozycji oddajemy także bogate archiwum prasowe i fotograficzne z minionych wydarzeń. Pełna lista kategorii i tematów dostępna jest na naszej stronie wiadomości warszawskie.