Sunday, July 14, 2024

20-21 04 16 Fryderyki

20-21 04 16 Fryderyki

Dział: Gala Napisane przez  kwiecień 16 2016 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Galeria

20 04 16 NAGRODY FRYDERYK  2016  WRĘCZONE

PO RAZ 22!

W DNIU 20 KWIETNIA PO RAZ DWUDZIESTY DRUGI ZOSTAŁY WRĘCZONE NAGRODY  AKADEMII FONOGRAFICZNEJ – FRYDERYKI. JAKO PIERWSI STATUETKI ODEBRALI ARTYŚCI UBIEGAJĄCY SIĘ O NAGRODY W KATEGORIACH MUZYKI ROZRYWKOWEJ I JAZZOWEJ. NAJWIĘKSZYM ZWYCIĘZCĄ OKAZAŁ ZBIGNIEW WODECKI, KTÓRY ZDOBYŁ 2 FRYDERYKI W NAJWAŻNIEJSZYCH KATEGORIACH!

Uroczysta gala w Teatrze Polskim w Warszawie zgromadziła wybitnych muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy oraz najważniejszych przedstawicieli branży fonograficznej. Uroczystość transmitowano w Programie Drugim Telewizji Polskiej.

O nagrodę Fryderyk 2016 walczyło łącznie 1120 artystów, albumów i singli. Podczas 22. edycji przyznanych zostało 21 statuetek w 11  kategoriach oraz trzy Złote Fryderyki. 

Utworem Roku została piosenka" Rzuć to wszystko co złe" w wykonaniu

ZBIGNIEWA WODECKIEGO WITH MITCH&MITCH ORCHESTRA AND CHOIR z tekstem LESZKA DŁUGOSZA I muzyką także ZBIGNIEWA WODECKIEGO. STATUETKĘ ZA FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU, ODEBRAŁ KORTEZ.

Artystą Roku w kategorii Muzyka Jazzowa został JANUSZ MUNIAK.

Statuetka za Jazzowy Album Roku trafiła do NIKOLI KOŁODZIEJCZYKA.

Jazzowy Debiut Roku otrzymali ex aequo: AGA DERLAK, AGNIESZKA WILCZYŃSKA I KRZYSZTOF LENCZOWSKI.

GOSPODARZAMI WIECZORU BYLI: MARITA ALBAN JUAREZ I TOMASZ KAMMEL. Oprawę muzyczną wręczania zadbał DJ ADAMUS, a głosem gali był PIOTR METZ.

Pierwszy raz w historii nagród, część muzyczna gali, była tak rozbudowana. Galę rozpoczęła Brodka ze Smolikiem i Kevem Foxem w składance utworów: _Horses_ - pierwszy raz w telewizji - i _Run_; Zbigniew Wodecki z The Dumplings, Rysami i Kwintetem Smyczkowym Polskiej Orkiestry Radiowej zagrali miks:  Kocham być Tobą i  Panny mego Dziadka_. Jafia, Maleo Reggae Rockers i Adam Bałdych wykonali  Karavanę  i utwór  Słyszę ; Kortez z Adamem Pierończykiem zaaranżowali piosenkę  Zostań . Specjalnie dla Kory, Mela Koteluk z Terrific Sunday zagrali przebój - To tylko tango_. Dawid Podsiadło

zagrał  . W dobrą stronę , a Nikola Kołodziejczyk, Wojtek Mazolewski, Atom String Qartet i Trio Agi Derlak oddali hołd Davidowi Bowiemu składanką utworów artysty:  Warszawa   Ashes to Ashes  i  Lazarus

NA WIELKI FINAŁ GALI WYSTĄPIŁ BENJAMIN CLEMENTINE, który swój wielki przebój _London_ zagrał z Kwintetem Smyczkowym Polskiej Orkiestry Radiowej. Z okazji tej wizyty na rynku polskim ukaże się wersja deluxe debiutanckiego albumu artysty - _At Least For Now_. Benjamin Clementine - to talent, jakiego nie było od dawna na brytyjskiej scenie muzycznej, choć karierę zawdzięcza tak naprawdę pobytowi w Paryżu. Czerpiący z jednej strony z piosenki francuskiej, ale też fascynujący się rockiem i Marią Callas klasycznie  wykształcony pianista - to oryginał na miarę Leonarda Cohena czy  nawet Billie Holiday.

Gwiazdą specjalną tegorocznej gali był legendarny muzyk i prezydent Międzynarodowej Konfederacji Związków Autorów i Kompozytorów CISAC

JEAN MICHAEL JARRE – KTÓRY WRĘCZYŁ FRYDERYKA ZBIGNIEWOWI  WODECKIEMU ZA UTWÓR ROKU.

Wśród wręczających nagrody znalazły się największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej: JÓZEF SKRZEK, L.U.C., EWA FARNA, DJ FEEL-X, HALINA MLYNKOVA, SEBASTIAN KARPIEL-BUŁECKA, GRZEGORZ TURNAU, SIDNEY POLAK, BRODKA, GRZEGORZ MARKOWSKI, KAYAH, AGA ZARYAN, STANISŁAW SOYKA I MICHAEL „PATCHES” STEWART!

JUŻ JUTRO, 21 KWIETNIA, POZNAMY LAUREATÓW NAGRÓD FRYDERYK 2016 W KATEGORIACH MUZYKI POWAŻNEJ. UROCZYSTA GALA ROZPOCZNIE SIĘ O GODZ. 19.30 W STUDIO KONCERTOWYM POLSKIEGO RADIA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO. UROCZYSTOŚĆ BĘDZIE TRANSMITOWANA NA ŻYWO W PROGRAMIE DRUGIM POLSKIEGO RADIA.

Wystąpi POLSKA ORKIESTRA RADIOWA POD DYREKCJĄ KRZESIMIRA DĘBSKIEGO, SZYMON NEHRING, MECCORE STRING QUARTET oraz soliści: ŁUKASZ BŁASZCZYK i ADAM BOGACKI. Galę poprowadzą: BARBARA SCHABOWSKA i PAWEŁ SZTOMPKE.

ZŁOTY FRYDERYK

Jak co roku Akademia Fonograficzna honorowała muzyków i twórców wybitnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2016 te szczególne wyróżnienia - nagrody ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć - Rada Akademii Fonograficznej przyznała:

 

     * w kategorii Muzyka Rozrywkowa - KORZE, pierwszej damie polskiego rocka, autorce piosenek i wierszy, wokalistce legendarnego zespołu Maanam;

     * w kategorii Muzyka Jazzowa - MICHAŁOWI URBANIAKOWI, światowej sławy muzykowi jazzowemu, kompozytorowi i aranżerowi;

     * w kategorii Muzyka Poważna - BERNARDOWI ŁADYSZOWI, wybitnemu polskiemu śpiewakowi operowemu.

 

PEŁNA LISTA LAUREATÓW - W ZAŁĄCZNIKU.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt współrealizowano ze środków publicznych Miasta Stołecznego Warszawy.

ORGANIZATORAMI GALI WRĘCZENIA NAGRÓD AKADEMII FONOGRAFICZNEJ FRYDERYK 2016 SĄ: Związek Producentów Audio Video oraz Agencja STX JAMBOREE.

WSPÓŁORGANIZATOR: Miasto Stołeczne Warszawa

OFICJALNY PARTNER: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS: www.zaiks.org.pl

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: MINISTER KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, PREZYDENT MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY oraz

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO.

Oficjalny Partner Muzyczny: SERWIS STREAMINGOWY TIDAL W SIECI PLAY.

WSPÓŁPRACA: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.  PARTNERZY KOKTAJLU: francuskie salony fryzjerskie Franck Provost, marka Ballantines, marka Wyborowa, marka Coca-Cola, Klub Harenda. PATRONI MEDIALNI: Program Drugi Telewizji Polskiej, Radio ZETChilli, dziennik „Rzeczpospolita", firma AMS, TVP Kultura, magazyn „Uroda Życia", magazyn „VIVA! Moda", Party.pl, firma Digitalboard, magazyn "Trendy Art of Living", Multikino, portal Onet.

Izabela Sobierajska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: +48 693 766 841  Więcej informacji na stronach:  https://www.facebook.com/GalaFryderyk  http://zpav.pl/fryderyk/aktualnosci.php  www.galafryderyk.pl

materiały prasowe dystrybutora- lub organizatora

Category Name

Lorem ipsum dolor elit sit amet, consectetuer adipiscing proin sed odio.

Kontakt z redakcją

Follow us on Twitter
Like us on Facebook
Join us on Google+
Reklama 3
Expo

Wiadomości Warszawskie

Działają na rynku od 2002 roku. Od początku pracują dla nas dziennikarze i fotoreporterzy z wieloletnim doświadczeniem w prasie ogólnopolskiej, regionalnej i specjalistycznej. Dzięki nim możemy zaoferować Państwu najwyższej jakości materiały prasowe, zdjęcia i reportaże o różnorodnej tematyce , również w postaci filmów w tym m.in. fotoreportaże, wywiady, relacje z imprez i wydarzeń, planów filmowych, ciekawostki, materiały poradnikowe, itp. Do Państwa dyspozycji oddajemy także bogate archiwum prasowe i fotograficzne z minionych wydarzeń. Pełna lista kategorii i tematów dostępna jest na naszej stronie wiadomości warszawskie.